Jak vybrat digestoř
Jak vybrat digestoř
Vaříte, odsavač par jede na plno, ale přesto se neobejdete bez otevřeného okna v jakémkoliv počasí? To je pravá chvíle přemýšlet nad výměnou digestoře. Dnešní trh nabízí nespočet typů spotřebičů s rozdílným výkonem, designem nebo hlučností. Jak vybrat tedy ten pravý kvalitní a efektivní odsavač par?
Vaříte, odsavač par jede na plno, ale přesto se neobejdete bez otevřeného okna v jakémkoliv počasí? To je pravá chvíle přemýšlet nad výměnou digestoře. Dnešní trh nabízí nespočet typů spotřebičů s rozdílným výkonem, designem nebo hlučností. Jak vybrat tedy ten pravý kvalitní a efektivní odsavač par?
Umístění odsavače par v kuchyni
Nejdůležitějším faktorem, podle kterého budete zřejmě odsavač vybírat je jeho umístění v kuchyni. Pokud bude na lince u stěny, budete vybírat z digestoří nástěnných. Do nich spadají vestavné, pod skříňku ale například i komínové nebo rohové. Pakliže máte varnou desku v prostoru třeba na kuchyňském ostrůvku, volba bude směřovat k odsavači lustrovému nebo výsuvnému z linky. Existují však i elegantní řešení, jakými jsou odsavače integrované ve varné desce. Ty jsou určeny zejména do ostrůvků, kde nechcete mít v prostoru nad varnou deskou odsavač. A pokud lpíte na designu a milujete nadčasovost, doporučujeme odsavač glassdraftAir, který je vyroben ze skla. Vyniká skvělým designem, unikátní technologií a mimořádným výkonem. A když není odsávání zapotřebí, spotřebič zcela zmizí.
Typ odvodu vzduchu
S umístěním digestoře úzce souvisí i zda máte přímý odtah vzduchu mimo místnost. Takové digestoře odvádějí vzduch ven, tím pádem vám doma nezůstávají ani pachy z vaření a ani vlhkost. Uvnitř digestoře je zabudovaný tukový filtr, který v dnešní době má jednoduchou údržbu. Filtr totiž můžete vyjmout a vložit do myčky. Pokud možnost odvodu par mimo místnost nemáte, musíte si pořídit tzv. recirkulační odsavač. Ten odsátý vzduch provede přes tukový filtr a speciální uhlíkový filtr, který pohltí pachy z místností a vzduch pustí zpět do prostoru. U tohoto typu digestoře se nezbavíte vlhkosti a uhlíkový filtr musíte měnit přibližně jednou za 3-6 měsíců, jinak klesá účinnost spotřebiče.
Výkon odsavače par
Důležitým parametrem je také výkon vaší digestoře, který souvisí s velikostí kuchyně. Správně by měla digestoř za jednu hodinu vyměnit vzduch v místnosti 7x až 10x. Výkon si jednoduše vypočítáte, pokud si vynásobíte objem místnosti číslem 7. Vyjde vám minimální výkon digestoře vhodné pro váš prostor. Správně zvoleným výkonem odsavače par nebudete mít zbytečně velkou spotřebu energie. Ta je ovlivněná i použitým světelným zdrojem. Doporučuje se pořídit spotřebič s LED osvětlením. Spotřebu produktu můžete zjistit na energetickém štítku spotřebiče.
Hlučnost odsavače par
Dalším rozhodujícím faktorem je hlučnost digestoře. Vhodné je pořídit spotřebič s hlučností nižší než 55 dB při nejnižším zapnutém stupni, což odpovídá šumu domácnosti. Pokud byste chtěli odsavač úplně bez hluku, i pro vás se najde vhodné řešení. Existují digestoře s externí ventilační jednotkou. Jednotka z ní lze vyjmout a nainstalovat mimo spotřebič do odtahového kanálu, tudíž neuslyšíte v místnosti žádný hluk.
Velikost a vzhled
Pokud jste se prokousali základními parametry, teď už bude pouze zbývat vybrat správnou velikost a vzhled. Digestoř by měla být minimálně stejně široká jako sporák nebo varná deska. Samozřejmě pokud by byla širší, tím lepší. Vzhled už zůstane čistě na vašem vkusu. Záleží jen na vás, jestli upřednostníte digestoř, která bude ladit s vaší kuchyňskou linkou nebo naopak odsavač použijete jako samostatný vkusný prvek kuchyně a stane se tak skvělou předností vašeho království.