Jak vybrat troubu na pečení
Jak vybrat troubu na pečení
Přemýšlíte jakou pečící troubu si pořídíte? Nerozumíte specifickým funkcím, které trouby mají?
Jak si tedy vybrat troubu tak, aby splňovala všechny vaše požadavky?
Přinášíme vám uceleného průvodce výběrem pečících trub.
Trouba na pečení patří, beze sporu, mezi nepostradatelné spotřebiče. Potřebujete ji k nejen k vykouzlení neodolatelné pečeně pro vaši rodinu, ale i pro nadýchané buchty a moučníky, cukroví nebo přípravu křupané zeleniny. V dnešní době ji ale můžete využít i na zavařování, rozmrazování, grilování, možnosti nahřívání talířů, ohřívání jídel nebo dokonce v ní můžete připravit i jogurt. A nebo chcete jít s dobou a vařit zdravě a používat metodu Sous-vide. Jde tedy o velice funkční spotřebič, který může nahradit i jiné spotřebiče.
Věnujte tedy jejímu výběru tu nejvyšší pozornost. Dobrý výběr vám tak zajistí skvělé výsledky ve vašem kulinářském počínání.
Rozdělení PODLE UMÍSTĚNÍ pečící trouby
Podle prostorových možností vaší kuchyně lze vybrat troubu vestavnou nebo volně stojící. Vždy je tedy zapotřebí popřemýšlet, kam přesně spotřebič umístíte. Každý z uvedených typů má totiž svá specifika a hodí se pro různé druhy kuchyní.
VOLNĚ STOJÍCÍ trouby - elektrické nebo plynové volně stojící trouby jsou ideální do již existující kuchyně.
Existují dva typy:
Kombinované trouby se sporákem – jsou to vlastně dva spotřebiče v jednom – pečící trouba a varná deska, která může být plynová, elektrická nebo indukční.
Stolní trouby – tyto trouby jsou menších rozměrů a bývají většinou umístěny na kuchyňské lince. Někdy mohou být tyto trouby vybaveny dvěma plotýnkami.
Oba typy jsou ideální pro použití na chalupách, chatách nebo v malých kuchyních či garsonkách.
VESTAVNÉ trouby - jsou to spotřebiče, které jsou zasazené přímo do kuchyňské linky a ladí se zbytkem kuchyně. Tento typ spotřebiče můžete tak umístit do potřebné výšky – nemusíte se k němu ohýbat a zároveň ho budete mít mimo dosah dětí.
Rozdělení PODLE ZDROJE ENERGIE A TYPU OHŘEVU
Základní rozdělení je elektrické a plynové trouby. Elektrické trouby jsou na trhu nejčastější. Elektrické dále pak rozdělujeme podle typu ohřevu na trouby s klasickým ohřevem, horkovzdušné a parní (kombinované).
ELEKTRICKÉ trouby s klasickým ohřevem - typicky můžete pokrmy připravovat na horní a spodní ohřev a využít i funkci grilu. Teplo bývá ovšem rozloženo nerovnoměrně a není možné péct více plechů zároveň.
HORKOVZDUŠNÉ trouby - podobají se klasickým troubám, ale disponují více ventilátory – troubu s ventilátory poznáte dle piktogramu trojramenného ventilátoru v kolečku. Tyto trouby distribuují teplo díky ventilátorům, díky nimž se rovnoměrněji pokrm propeče. Výhodou je pečení více plechů zároveň – tzn. víceúrovňové pečení.
PARNÍ trouby
Místo horkého vzduchu využívají tyto trouby k pečení, vaření nebo grilování páru. Pokrmy jsou tak lahodnější, šťavnatější a zdravější. Zachovávají si více vitamínů, minerálů a živin. Maso se při pečení nevysouší a buchty lépe kynou. Moučníky jsou nadýchanější a vláčnější. Množství páry si zvolíte podle typu pokrmu a při přípravě v páře nemusíte navíc používat tuk. Parní trouby mohou být dále kombinované, což znamená, že můžete využít páru společně s horkovzdušným režimem nebo s mikrovlnami. Některé modely tak nahradí další spotřebiče jako mikrovlnou troubu nebo parní hrnec.
V našem e-shopu nabízíme parní trouby, pečící trouby a trouby pro vaření metodou sous-vide.
PLYNOVÉ trouby
Plynové trouby jsou méně oblíbené, mají horší regulaci teploty a dochází tedy k nerovnoměrnému propečení pokrmů.
Důležité parametry, na které je nutné pamatovat
· rozměry
· objem
· energetická náročnost
· ovládání
· funkce
· design a materiál
ROZMĚRY
Vybírejte podle velikosti místa, které jste pro spotřebič vyhradili. Zejména to platí pro vestavné trouby, které se musí na centimetr vejít do otvoru v kuchyňské lince. Podle velikosti můžeme rozdělit trouby na klasické a kompaktní.
Klasické trouby - patří sem jak větší vestavné, tak volně stojící modely. Vestavné trouby mají rozměry 60 x 60 cm (výška x šířka), běžné rozměry pro volně stojící trouby se pohybují okolo 60 x 60 cm nebo 50 x 60 cm.
Kompaktní trouby - do menších kuchyní jsou určeny kompaktní trouby s rozměry 45 x 60 cm (výška x šířka).
OBJEM
Kromě vnějších rozměrů je zapotřebí se zajímat o rozměry vnitřní, tzv. objem. Malá trouba jistě nepostačí na pečení velké krůty nebo několika jídel najednou. Velký model je zase zbytečný pro občasné pečení moučníků.
ENERGETICKÁ NÁROČNOST
Při výběru si zvolte spotřebiče s označením A, nebo A+. Platí, že čím je třída lepší, tím úspornější a efektivnější je daný elektrospotřebič. Vše potřebné vyčtete z tzv. energetického štítku - mezi nejdůležitější informace, které jsou na štítku uvedeny: zdroj energie, energetická třída, objem a spotřeba.
OVLÁDÁNÍ
Existuje mechanické nebo elektronické. Ovládání slouží k nastavení teploty, délky pečení a pečícího programu. Elektronické ovládání bývá často opatřeno displejem. Zajímavé jsou tzv. push knoflíky – lze je v době, kdy se trouba nepoužívá zamáčknout. Díky tomu vznikne rovná ovládací plocha působící esteticky a čistě.
FUNKCE
Při pořizování nov trouby se rozmyslete, na co budete spotřebič využívat. Zda budete péct často nebo jen velmi zřídka. Od toho se pak odvíjí i vaše potřeba funkcí, které budete při pečení potřebovat.
Funkce elektrických trub
4D pečení – víceúrovňové pečení, díky němuž můžete připravit až tři různá jídla najednou, aniž by došlo k prolnutí chutí nebo vůní,
pečení v páře – místo horkého vzduchu je k přípravě pokrmů využita pára, díky tomu není potřeba používat tuk, jídlo navíc není vysušené a zachová si mnoho vitamínů a minerálních látek,
funkce souse-vide - pečení v páře ve vakuových sáčcích při velmi nízké teplotě - zachovává vitaminy, minerály a původní strukturu pokrmu,
horkovzduch – vyskytuje se u parních trub, jedná se o pečení pomocí horkého vzduchu, které lze s párou libovolně kombinovat,
tradiční pečení – funkce, při níž dojde k aktivaci horního i spodního topného tělesa,
mikrovlny – ideální pro rychlé ohřátí jídla prostřednictvím mikrovln,
programovatelné pečení – umožňuje nastavit přesný průběh pečení pro konkrétní pokrm (jednotlivé režimy lze uložit do paměti spotřebiče a použít opětovně),
přednastavené režimy cookControl Plus – jedná se o programy pečení, které můžete použít pro různé druhy pokrmů,
rozmrazování – ideální pro šetrné rozmrazování potravin na pokojovou teplotu,
gril – grilování potravin pomocí horního topného tělesa,
pizza program – pomocí ventilátoru, kruhového a spodního ohřevu jsou zajištěny ideální podmínky pro pečení křupavé pizzy,
cirkulační infra-gril - topné těleso grilu a ventilátor se střídavě zapínají a vypínají, vhodné na pečení masa, ryb
rychlý ohřev – velmi rychlé předehřátí, vynikající např. pro pečení moučníků,
varioSpeed - při stisknutí tlačítka 'varioSpeed' ušetříte až 50% času při přípravě pokrmů
udržování servírovací teploty - udržování servírovací teploty pokrmu, vhodné také pro předehřátí talířů,
hluboce zmrazené jídlo - coolStart - umožní připravovat zmrazené potraviny bez předehřívání,
sušení - vysuší prostor po použití páry
kynutí těsta - funkce pro kynutí moučníků, při teplotě do 40C tvrá funkce cca 30min,
časovač (minutka) – umožňuje nastavit čas pečení, po jeho vypršení se trouba automaticky vypne nebo vás upozorní zvukovým signálem,
dětská pojistka – brání dětem v otevření spotřebiče v průběhu pečení,
tlumené dovírání dvířek (SoftMove) – zajišťuje postupné a měkké dovření dvířek,
vysokoteplotní čištění (samočištění) – systém čištění, při němž dojde buď ke spálení (pyrolýza) nebo vypaření (katalýza) nečistot,
speciální úprava proti otiskům prstů – jedná se o svrchní úpravu materiálu, na které neulpívají otisky prstů,
HomeConnect – komunikace prostřednictvím WiFi, tímto způsobem můžete na dálku ovládat pečící programy, nastavit časovač, případně na ovládacím panelu zobrazit recept,
baking Sensor - pečící senzor kontroluje vlhkost ve vnitřním prostoru trouby a rozpozná tak, kd je proces pečení u konce
Funkce plynových trub
automatické vypnutí plynu (Gas Stop) – v případě, že dojde ke zhasnutí hořáku, přívod plynu je automaticky uzavřen,
elektrické zapalování – k zapálení hořáku dochází automaticky po otočení ovládacím knoflíkem,
chytré programy – stačí zadat charakter a hmotnost pokrmu a trouba si sama nastaví potřebnou teplotu a délku pečení.
VYBAVENÍ A DOPLŇKY
Součástí každé trouby jsou rošty, a to jak klasické závěsné, tak mohou být i vysouvací teleskopické. Výsuvné teleskopické rošty zajišťují komfortnější a bezpečnější manipulaci. K troubě jsou většinou, přímo od výrobce, k dispozici základní plechy nebo pekáče. Pořídit si můžete také speciální plechy, které jsou děrované a podporují cirkulaci (proudění) vzduchu.
Termosonda (pečící sonda, roastingSensor Plus teplotní sonda) je zařízení, které kontroluje teplotu uvnitř připravovaného pokrmu (pečeně). Maso s ní nebude vysušené ani nedopečené. Trouby s roasting sensorem.
Odnímatelná dvířka oceníte zejména při čištění, lze je totiž zcela odejmout, a lépe se tak dostat na hůře přístupná místa.
PŘÍSLUŠENSTVÍ
Každý typ trouby má jiné příslušenství, většinou se jedná u parních trub o děrované parní nádoby, plechy. Další příslušenství si také můžete takoupit zvlášť.
JAK VYČISTIT TROUBU
Většina pečících trub disponuje tzv. pyrolytickým nebo katalytickým samočištěním.
Pyrolytické čištění - je čištění pomocí horkého vzduchu. Trouba se při ní rozehřeje až na 500 °C, a všechny nečistoty se spálí. Poté povrch setřete navlhčeným hadříkem. Během tohoto pyrolytického čištění jsou dvířka automaticky uzamknuta. Otevřít je můžete až po skončení čistícího procesu.
Katalytické čištění – vnitřek trouby je ze speciálního pórovitého smaltovaného materiálu. Tyto vložky na sebe vážou nečistoty, které jsou při čištění odpařeny. Čištění probíhá při teplotě 200 °C po dobu 60 minut. Po ukončení procesu stačí vnitřek vytřít navlhčeným hadříkem.